Фільми про подорожі в космосі – ТОП-10

З перших днів кінематограф був зачарований ідеєю космічних подорожей. Приблизно за 67 років до того, як Ніл Армстронг ступив на місяць, Жорж Мельєс навів туди публіку з «Мандрівкою на місяць» 1902 року. У фільмі Мельєса, який вважається першим науково-фантастичним фільмом у кіно, дослідники врізаються у найближчого сусіда Землі на ракеті, випущеній з гармати, а потім продовжують боротися з мешканцями-комахами.

Зміст:

  1. Ікар-1 (1963)
  2. 2001: Космічна Одіссея (1968)
  3. Мовчазна втеча (1972)
  4. Зоряні війни (1977)
  5. Чужий (1979)
  6. Аполлон 13 (1995)
  7. Пекло (2007)
  8. Перша людина (2018)
  9. Аніара (2018)
  10. До зірок (2019)

Сьогодні завдяки ще одному сторіччю наукового розуміння космічний фільм виглядає зовсім по-іншому. Космічні подорожі у кіно постійно розвиваються. В епоху космічних перегонів фільми про космічні подорожі передчували утопічне майбутнє. У 70-х роках переважило похмуре бачення, що відображає зростаючі соціальні та політичні лиха в реальному світі. А потім, після «Зоряних війн», більш фантастичний та насичений діями погляд на життя у космосі став нормою.

За останні десятиліття погляд кінематографа на космічні подорожі знову змінився. У той час як фільми «Вартові Галактики» та перезавантаження франшиз «Зоряний шлях» та «Зоряні війни» наголошували на пригодах, багато інших, включаючи «Гравітація» (2013) та «Марсіанін» (2015), зверталися до потенційних небезпек космічних подорожей. Тим часом, дедалі більше фільмів, у тому числі «Інтерстеллар» (2014), запитують, чи зможемо ми, якщо людство виснажить Землю, знайти новий будинок на планеті Б.

Однак з часів Мельєса збереглася та сама основна цікавість: що ми знайдемо там, серед зірок? І як відповіді можуть змінити те, як ми бачимо світ чи самих себе?

Спробуємо розказати про кращі фільми про космічні подорожі на наш погляд.

Ікар-1 (1963)

Режисер: Йіндржих Полак.

Ікар-1 (1963)

Створений у період, коли для позаземних подорожей зазвичай уявлялося безмежне майбутнє, в якому їжі буде чарівно багато, а зіркові системи не будуть надто далекими, Ікар-1 привніс до космічного фільму певний науковий та психологічний реалізм. Заснований на романі Станіслава Лема «Магелланова хмара», фільм чеського режисера Йіндржиха Полака розповідає про команду, яка подорожує зі швидкістю світла до потенційно придатної для життя білої планети, що обертається навколо Альфи Центавра.

Хоча ресурсів та вільного часу на борту «Ікара» достатньо, подорож не минає без наслідків. Екіпажу подорож здасться 28-місячною, але природа відносності означає, що їхні близькі будуть на 15 років старшими, коли вони повернуться на Землю. Тим часом лихоманка в кабіні (і велика доза космічної радіації) доводить деяких членів екіпажу до межі свідомості. Ікар-1 вплинув на «Космічну одіссею 2001 року» (1968), де Стенлі Кубрик назвав його «на півкроку вище звичайного науково-фантастичного фільму», що рівносильно гучній підтримці перфекціоністського режисера.

2001: Космічна Одіссея (1968)

Режисер: Стенлі Кубрік.

2001: Космічна Одіссея (1968)

Фільм Стенлі Кубрика «2001», який показує, що можливо у науково-фантастичному кіно, продовжує залишатися пробним каменем для будь-якої картини, присвяченої дослідженню космосу. Ця історія стала результатом майже дворічних інтенсивних дискусій між Кубриком та його співавтором, письменником-фантастом Артуром Кларком, і на її втілення пішло ще більше часу, оскільки режисер розпочав зйомки у грудні 1965 р. та завершив фільм у березні 1968 р.

Чи то комерційний політ на Місяць, чи засекречена далека місія на Юпітер, «2001» потопає у своїх космічних епізодах, величних балетах звуку та рухах, поставлених на класичну музику. Стенлі Кубрик, можливо, так і не отримав «Оскара» за найкращу режисуру, але отримав одну премію «Оскар» за візуальні ефекти 2001 року — і це справедливо. Більше півстоліття зображення космічних подорожей у фільмі, реалізоване практично за рахунок поєднання модельної роботи, величезних декорацій і точної фотопроекції, залишається бездоганним.

Мовчазна втеча (1972)

Режисер: Дуглас Трамбол.

Мовчазна втеча (1972)

Колись у майбутньому Земля стане утопією з контрольованим кліматом, вільної від хвороб та бідності. Але це той, від якого, мабуть, залишилося так мало користі для природи, що його останні ліси тепер зберігаються в геодезичних банях, що обертаються довкола Сатурна. На кораблі “Веллі-Фордж” ботанік Фріман Лоуелл (Брюс Дерн) одержимо доглядає за трьома з цих великих садів, коли надходить наказ знищити їх – наказу Лоуелл не підкоряється, вбиваючи решту екіпажу і відправляючи корабель в глибокий космос.

У Silent Running є пережитки ідеалізму 1960-х. У 2001 році режисерський дебют Дугласа Трамбалла, супервайзера за спецефектами, включає інтермедії з квітковою силою і музикою Джоан Баез, а різнобарвна подорож по кільцях Сатурна має відтінки кислоти. Переважаючий тон є песимізмом нових 1970-х років. Зрештою, мрія Лоуелла про охорону навколишнього середовища руйнується, спокій, який він спочатку знаходить у космосі, незабаром поступається місцем самотності та вини за його безплідне вбивство заради «більшого блага».

Зоряні війни (1977)

Режисер: Джордж Лукас.

Зоряні війни (1977)

Хоча науково-фантастичне кіно в 1970-х роках загалом розвивалося у зрілішому напрямку, третя картина Джорджа Лукаса, присвячена будівництву імперії, використала протилежний підхід. Почавшись епічною битвою серед зірок і завершившись ще більшою битвою, «Зоряні війни» представлять всесвіт, в якому людина (і вуки) освоїв космічні подорожі, здійснюючи швидкий стрибок з однієї планети на іншу, можливий простим натисканням кнопки.

Черпаючи натхнення з науково-фантастичних коміксів та серіалів про космічні перегони, «Зоряні війни» не звертають уваги на реальні фізичні чи екзистенційні проблеми, пов’язані з космічними подорожами. «Зоряні війни — це фентезі, набагато ближчі до братів Грімм, ніж до 2001 року. Проте, навіть цей прото-блокбастер не зміг повністю уникнути впливу 70-х, з його пошарпаними вантажними суднами та сміттєвими інтер’єрами кораблів, що передбачають важче життя в космосі, ніж будь-коли знав Флеш Гордон.

Чужий (1979)

Режисер: Рідлі Скотт.

Чужий (1979)

На той час, коли Рідлі Скотт зняв цей знаковий науково-фантастичний фільм жахів, космічні подорожі стали настільки звичайними у фільмах, що здавалося майже кожен може це зробити. У «Чужому» астронавти — це робітники, які скаржаться на бонуси та їжу. Їхня остання робота — буксирування 20 мільйонів тонн мінеральної руди на Землю. Тільки загроза призупинення заробітної плати переконує команду «Ностромо» зробити фатальний гак на найближчий «початковий» місяць, з якого вони мимоволі повертають на корабель найстрашнішого хижака вершини всесвіту.

З цього моменту фільм Скотта перетворюється на космічну картину будинку з привидами, оскільки жахливий ксеноморф Г. Р. Гігера знищує команду одного за одним. За «Чужим» піде низка сіквелів, приквелів та сумних кросоверів франшизи, причому всі, крім одного, відбуваються в основному на твердій землі. Що робить оригінал таким унікально страшним, так це те, наскільки неможливим здається його героям втеча: те, що чекає на команду за межами корабля, не менш вороже їм, ніж їхній хижий непроханий гість.

Аполлон 13 (1995)

Режисер: Рон Ховард.

Аполлон 13

Аполлон-13 розповідає про період, коли після Нілу Армстронга космічні подорожі раптово пішли у минуле у світі, стурбованому проблемами на землі. У розповіді Рона Ховарда про приречену пригоду Аполлона-13 у 1970-х роках астронавти Джим Ловелл (Том Хенкс), Фред Хейз (Білл Пекстон) і Джек Свігерт (Кевін Бекон) опиняються у смертельній небезпеці на шляху додому з перерваної посадки на Місяць. Телеканали навіть починають давати місії будь-який ефірний час.

Створений за кілька років до того, як комп’ютерна графіка стала обов’язковою для космічних фільмів, «Аполлон-13» є вражаюче практичним видовищем. У фільмі, доповненому цифровими ефектами, широко використовуються мініатюри космічних кораблів та набори реплік. Найвражаюче, що для створення сцен невагомості Ховард знімав на борту так званої «Блювотної комети», модифікованого навчального літака НАСА, який на 20 секунд поміщав акторів у змодельоване середовище невагомості.

Пекло (2007)

Режисер: Денні Бойл.

Пекло (2007)

Щоб врятувати Землю від холоду сонячної зими, першокласна команда вчених вирушає в саме серце нашої Сонячної системи на бомбі, що літає, під назвою Ікар II (перший Ікар загубився після того, як підлетів буквально занадто близько до сонця). Їхня місія: повернути до життя нашу вмираючу зірку. У «Пеклі» може бути абсурдна передумова фільму Майкла Бея, але він також поєднує в собі наукову та філософську уяву сценариста Алекса Гарланда та наукового радника Брайана Кокса.

Що відбувається, коли команда з різними переконаннями та помилками вирушає у далеку космічну подорож? Зіткнення пристрасті та прагматизму призводить до регулярних бійок між чутливим фізиком Капою (Кілліан Мерфі) та похмурим інженером Мейсом (Кріс Еванс). Прорахунок штурмана Трея (Бенедикт Вонг) руйнує дорогоцінний кисневий сад біолога Коразона (Мішель Йео), внаслідок чого він перебуває у стані самогубства. Зіткнувшись із пустельною чорнотою безкрайнього космосу, деякі члени екіпажу потрапляють під чари палючого сонця. Але там, де один бачить безжальне, пригнічуюче небесне тіло, інший знаходить Бога.

Перша людина (2018)

Режисер: Дем’єн Шазелл.

Перша людина (2018)

Слідом за Нілом Армстронгом (Райан Гослінг) від його днів як льотчик-випробувач через навчання в НАСА до його історичної прогулянки Місяцем, «Перша людина» — це двояке: драматизація космічних перегонів з американського боку, а також ревізіоністський біографічний фільм про міфічну фігуру . Тут астронавти «Аполлона» зображені звичайними приміськими джонками – чоловіками та батьками, чиї унікальні якості дозволили їм робити чудові речі свого часу, а Армстронг – звичайнісінький з них.

Так само дегламуризовані відтворені історичні космічні польоти НАСА, які поміщають глядача в кабіну з погляду Армстронга і зображують ранні космічні кораблі як шокуюче примітивні, що скрізь скриплять металом та аналоговими технологіями. Документальний стиль надає правдоподібності, але примарний саундтрек Джастіна Гурвіца та кілька мінливих космічних сцен показують, що у четвертому повнометражному фільмі режисера Ла-Ла Ленда Дем’єна Шазеля є і музична грація. Це поетичний фільм про непоетичних чоловіків.

Аніара (2018)

Режисери: Пелла Кагерман та Хьюго Лілья.

Аніара (2018)

Випущений того ж року, що й тривожна космічна дивина «Вища громада» Клер Дені, «Аніара» є ще більш відчайдушним двоюрідним братом цього фільму. Адаптований з епічної поеми Гаррі Мартінсона, фільм Пелли Кагермана і Хьюго Лільї заманює глядача в пастку всередині розкішного цивільного транспорту, призначеного для Марса, але після аварії залишається подорожувати в космосі без керма і без будь-якої можливості розвернутися.

Згодом мікросуспільство на борту Аніара розпадається в стилі висотних будівель, і пасажири спочатку приймають гедонізм та культ нових релігій. Потім, коли ресурси та надія на порятунок вичерпуються, вони впадають у відчай. Це один із багатьох науково-фантастичних фільмів цього століття, в яких масове космічне транспортування пішло наперекосяк, але Аніара відрізняється від таких фільмів, як «Пандорум» (2009) або «Чужий: Заповіт» (2017), тим, що його жах повністю екзистенційний . Так багато фільмів про космічні подорожі закінчуються тим, що персонажі перемагають суворі труднощі і зрештою знаходять сенс у порожнечі. Але не це.

До зірок (2019)

Режисер: Джеймс Грей.

До зірок (2019)

Ad Astra – це науково-фантастичний фільм «Серце темряви», який, по суті, є ще однією споглядальною драмою про одного з характерних неспокійних чоловіків режисера Джеймса Грея. У цьому випадку звичайна туга та проблеми з батьком дістаються астронавту в образі тендітного Бреда Пітта. Виконуючи завдання Космічного командування США, майор Пітта Рой Макбрайд пролітає через планету Сонячної системи на ранніх стадіях колонізації, щоб вистежити тата Томмі Лі Джонса, блискучого вченого, про якого востаннє чули 16 років тому, коли він крутився навколо Нептуна.

Самотнє та цинічне бачення Греєм космосу кінця 21-го століття як комерціалізованого Дикого Заходу створює захоплююче тло для історії про сімейні розбіжності. У цьому майбутньому ви знайдете філію метро на Місяці та аудіовізуальні дисплеї, створені для імітації земного дива усередині підземних бункерів Марса. Ви також знайдете племена, що ворогують, які винаходять нові способи вбивати один одного в умовах низької гравітації. На Землі або в космосі, в Ad Astra люди продовжують наполегливо залишатися людьми.