Чому людям так подобається мандрувати

Якщо ви постійно мрієте про подорож світом, рідко почуваєтеся комфортно в одному місці і регулярно відчуваєте свербіж у ногах, у вас, ймовірно, є пристрасть до подорожей. Але потурання цьому бажанню подорожувати часто потребує більше ресурсів, ніж у нас може бути — для одного це дорого, а для іншого досить незручно, вимагаючи, щоб ви на кілька днів стали на ноги і вирушили у подорож.

Очевидно, що подорожувати варто, коли є можливість, але ці незручності викликають:чому ми так любимо подорожувати? Виявляється, є наукова причина, через яку наша валіза завжди наполовину спакована.

Причина любові до подорожей – в еволюції?

Пристрасть до подорожей міцно вкоренилася історія еволюції людини. За оцінками, сучасні люди жили в кочових громадах протягом 99 відсотків нашої історії, дотримуючись пори року, полювання, можливостей та ритуальних схем. Десь близько 10 000 років тому було розвинуто сільське господарство, або вміння збирати врожай в одному місці, яке могло б прогодувати більші спільноти. Ми мали залишатися в одному районі, щоб доглядати те, що вирощували.

З’явилися населені пункти, люди залишилися і завели дітей, і поступово села перетворилися на міста, а потім на мегаполіси. Але прагнення кочування не є чимось неприродним; якщо ситуація в якомусь місці здається жахливою, з погляду еволюції завжди мало сенс зібратися і рухатися далі, навіть якщо у сьогоднішньому світі у вас справді є орендна плата, яку можна дозволити собі платити, та робота з 9 до 6.

Які емоції дарують подорожі?

Почуття, яке стоїть за пристрастю до подорожей, не обов’язково пов’язане з гламуром польоту літаком, хоча в авіаперельотах вже не так багато гламурного. Йдеться про новизну: побачити нові місця та нові речі. Людський мозок гостро налаштований на новизну і знаходить її глибоко приємною. Ми постійно шукаємо нові та цікаві речі, і наш мозок особливо реагує на зовсім нову інформацію. Різні нейрони виконують специфічну роботу з пошуку нових речей і можуть відрізняти пам’ятки, які ви ніколи раніше не бачили, від речей, які ви бачили одного разу багато років тому.

Чому? Тому що цікавість та задоволення від відкриття незнайомих речей також є важливою еволюційною перевагою. Коли ви хочете відвідати місце, яке ви коли-небудь бачили тільки в туристичних брошурах, ви граєте з віковою системою винагород у своєму мозку, яка дає вам викиди дофаміну для нових вражень, які можуть допомогти вам зрозуміти світ навколо вас. Завдяки характеристиці під назвою неотенія, яка означає, що ми схильні поводитися по-дитячому, ніж інші примати, навіть коли ми виросли, люди зберігають дитячу цікавість і бажання пробувати нові речі в дорослому житті. У багатьох інших видів ця тенденція припиняється у період дорослішання, якщо вона взагалі існує.

Пристрасть до мандрівок залежить від генів?

Цікаво, що дослідження 2015 року виявило ген DRD4-7R, який може бути пов’язаний з бажанням мандрувати. Його відразу рекламували як «ген пристрасті до подорожей», але генетична реальність набагато складніша; DRD4-7R, мабуть, пов’язаний з більшою ймовірністю поведінки, пов’язаної з пошуком новизни, імпульсивністю та авантюрністю.

Дослідники поспішають вказати, що за чиюсь схильність до подорожей відповідає не один ген, але деякі наукові дані, що лежать в основі DRD4-7R, дуже інтригують. Це не доведена гіпотеза про те, що міграція в минулому може посилити вашу пристрасть до мандрівок зараз, але це цікава ідея.

Страх одноманітності

Зворотною стороною медалі новизни також є страх нудьги. Люди ненавидять нудьгу та роблять багато, щоб позбутися її. Поет Йосип Бродський у вступної мови в Дартмутському коледжі 1989 року сказав студентам: «Багатий чи бідний, ви неминуче страждатимете від одноманітності. Потенційно всім людям буде нудно з роботою, друзями, подружжям, коханцями, з вікна, меблями або шпалерами в кімнаті. Відповідно, ви намагатиметеся знайти шляхи порятунку, змінюючи роботу, місце проживання, компанію, країну, клімат».

Проблема з цим, пояснив Бродський, була очевидною: зрештою ви прокинетеся з тим самим почуттям нудьги і вам доведеться все міняти заново. Іноді ми відчуваємо пристрасть до подорожей, тому що хочемо втекти від усього знайомого, і подорож є найкращим способом зробити це.

Якщо ви відчуваєте бажання зібрати речі і бігти кудись ще, для цього відчуття є вагомі наукові причини, від потреби в новизні до потенційного генетичного «поштовху». Знаючи наукову думку, чому людям так подобається подорожувати, легше зробити правильний вибір і не відкладати життя на потім.