Як тварини визначають напрямок руху

Питання про те, як тварини знаходять свій шлях під час міграції та визначають напрямок руху, які орієнтири вони використовують та як вони можуть сприймати інформацію та передавати її, давно цікавило людей. За останнє десятиліття в галузі орієнтування та навігації тварин відбувся значний прогрес у розумінні молекулярних та фізіологічних механізмів різних систем компасу, які використовуються тваринами для орієнтації та навігації.

Найбільш помітним є прогрес, досягнутий у розумінні того, як тварини можуть сприймати інформацію від магнітного поля Землі.

Різновиди способів навігації тварин

Навігація тварин – це здатність тварин знаходити свій шлях. На сьогоднішній день відомо кілька основних механізмів. Нижче наведено основні з них.

  1. Орієнтація по місцевості. Ссавці, птахи, бджоли, оси можуть запам’ятовувати природні орієнтири.
  2. Орієнтація по сонцю. Навігація у сенсі залежить від становища сонця. Риби, птахи, морські черепахи, метелики, бджоли, рептилії та мурахи – ось деякі тварини, які використовують цей тип навігації. Були проведені експерименти з піщаною цикадкою,щоб довести це.
  3. Орієнтація на нічне небо. У ході експерименту було помічено, що птахи люблятьочеретівку. Вони можуть орієнтуватися нічним небом.Гнійний жук- перша відома тварина, що використовує поляризоване місячне світло для орієнтації і здатне орієнтуватися, коли видно тільки Чумацький шлях або скупчення яскравих зірок. При цьомугною жуки – єдині відомі комахи, що орієнтуються по галактиці.
  4. Поляризоване світло. Деякі комахи можуть відчувати поляризоване світло, як медоносні бджоли.
  5. Магніторецепція. Ссавці, такі як щурі кроти, птахоподібні голуби, чутливі до магнітного поля Землі.
  6. Нюхання. Багато птахів, таких як голуби, враховують запахи в цьому районі. Такі риби, як лосось використовують як магнітні сигнали, так і нюх, щоб повернутися в річку, в якій вони відклали ікру.
  7. Інші почуття включаютьгравітаційні рецептори,гідродинамічну рецепцію,ехолокацію,маркування шляху.

Для більш детального вивчення рекомендуємо перейти на сайт Вікіпедії. Незважаючи на те, що питанню, як тварини визначають напрямок руху, приділено вченими багато уваги, він досі не розкритий повністю, оскільки не охоплює всіх видів тварин.