Від чого з’являється целюліт

Целюліт – це осередки жирових відкладень, які збираються під поверхнею шкіри. Це може призвести до того, що шкіра матиме ямочки або вигляд “апельсинової кірки”. Найбільш поширені області навколо стегон та сідниць.

Близько 90% осіб жіночої статі у якийсь момент свого життя матимуть целюліт, але це рідкість для чоловіків. Для деяких целюліт є косметичною чи естетичною проблемою, але він не шкідливий для вашого здоров’я. Тим не менш, є кілька досліджень, які показують можливу кореляцію між високим рівнем целюліту та ризиком деяких хронічних захворювань.

Структура вашої шкіри та нижчележачоїсполучної тканини визначає, чи є ця область гладкою чи має хвилястий вигляд целюліту. Тим не менш, є варіанти профілактики та лікування. Целюліт не можна запобігти, але можна звести до мінімуму.

У статті розглядається, що таке целюліт, його причини, як його поліпшити за допомогою лікування. Однак найчастіше його не можна видалити на 100%.

Що таке целюліт?

Целюліт – це відкладення жиру, оточені волокнистою сполучною тканиною, які надають поверхні шкіри зморшкуватого вигляду з ямочками. Це найбільш поширене в області стегон та сідниць.

Під поверхнею шкіри є шари жиру, які зберігають енергію. Сильні колагенові волокна та перегородки (мембрани) з’єднують їх зі шкірою. Згодом волокна та перегородки розтягуються або руйнуються, а жирові клітини ростуть. Відсіки, що містять жирові клітини, переповнюються і волокна тягнуться вниз по шкірі. Ось що створює нерівну поверхню целюліту.

Ступені целюліту

Залежно від виразності целюліт можна поділити на такі групи або ступені:

 • Ступінь 0: немає ямочок при натисканні.
 • 1 ступінь: поява ямочок при натисканні.
 • 2 ступінь: видимі ямочки в положенні стоячи, але не лежачи.
 • 3 ступінь: видимі ямочки в положенні стоячи та лежачи.

Причини

Хоча зовнішній вигляд целюліту має тенденцію погіршуватись у міру набору ваги, він також може проявлятися у худих людей. Це тому, що жир сам по собінеє основною причиною. Основними факторами, що сприяють целюліту, є речі, які ви не можете контролювати, у тому числі структура шкіри, гормони, генетика та вік.

Структура шкіри

Компартменти, утворені цими твердими волокнами під шкірою, є частиною сполучної тканини. Ці волокна є фактичною причиною целюліту. Те, як влаштована сполучна тканина, відрізняється, в основному, залежно від статі.

Більшість чоловіків волокна розташовані під шкірою перехресно чи діагонально, утворюючи гладкий і безперервний візерунок.

У жінок вони, як правило, проходять вертикально та перпендикулярно до шкіри. Через це вони прив’язують шкіру до тканин, що підлягають, у певних точках. Це створює камери жирових клітин, які штовхають шкіру вгору, тоді як волокна тягнуть її вниз. Це дуже схоже на тафтингову оббивку.

Чоловіки також мають товстіший шар шкіри, ніж жінки, що зменшує появу целюліту.

Гормональний

Гормони – ще одна причина целюліту, яка залежить від статі.

Естроген, основний жіночий гормон, відіграє роль у регулюванні жиру. Це призводить до природного накопичення жиру в грудях, стегнах та сідницях (де целюліт найбільш поширений), особливо у репродуктивному віці. Цей жир призначений як джерело енергії для народження дітей.

У вас більше шансів знайти целюліт, коли ви перебуваєте в стані з високим рівнем естрогену, наприклад:

 • Вагітність
 • Лактація
 • Використання протизаплідних таблеток протягом тривалого часу

Естроген не тільки впливає на запаси жиру, але й допомагає підтримувати їхній постійний рівень. Коли рівень естрогену знижується в період менопаузи, стає легше набирати вагу, що посилює целюліт.

Крім того, низький рівень естрогену може призвести до порушення кровообігу (кровотоку) та зниження активності стінок деяких судин. Це також призводить до того, що шкіра втрачає еластичність. Вважається, що ці чинники сприяють виникненню целюліту.

Тестостерон, основний чоловічий гормон, має протилежну дію – спалює жир. Більшість чоловіків з целюлітом мають аномально низький рівень тестостерону або високий рівень естрогену через захворювання, у тому числі:

 • Кастрація (видалення яєчок)
 • Гіпогонадизм (недостатня секреція гормонів яєчками)
 • Клайнфельтерасиндром (дві або більше Х-хромосоми у чоловіків)
 • Естрогенова терапіярак передміхурової залози

Генетика

Вважається, що целюліт має генетичний компонент і передається у спадок. Насправді одним із основних факторів ризику целюліту є наявність членів сім’ї, у яких він є.

У кількох дослідженнях було виявлено гени, які, мабуть, грають роль вашої схильності до целюліту. Принаймні деякі з них стосуються речовин, що впливають на запалення, регуляцію кровотоку, рецептори естрогену та біологію жирових клітин, які, як відомо, відіграють роль у розвитку целюліту.

Підвищений ризик целюліту, пов’язаний з одним із генів, у курців, мабуть, підвищений.

Вік

Коли ви молоді, ваша сполучна тканина податлива і еластична, розтягується і поступається місцем шкірі, тому все залишається гладким.

Потім настає період статевого дозрівання і гормони руйнують сполучну тканину. Вона стає жорсткішою і менш еластичною, через що волокнисті тяжі ще більше стягують шкіру. У той же час, ваші жирові клітини мають тенденцію збільшуватися в певних областях (особливо якщо ви жінка), виштовхуючи шкіру.

У зрілому віці зовнішній шар шкіри слабшає, стоншується і втрачає еластичність. Гравітація бере своє, і шкіра починає обвисати. Волокна продовжують ставати все щільнішими і жорсткішими. Кровоносні судини в шкірі стають більш крихкими. Усе це робить целюліт дедалі більше помітним.

Справжня причина целюліту

Целюліт викликаний взаємозв’язком між вашою шкірою, сполучними тканинами та нормальними жировими клітинами, які є у всіх. Крім того, на ці структури впливають гормони, вік, генетика та спосіб життя.

Посилюючі фактори

Декілька факторів можуть збільшити ризик і погіршити целюліт. Однак, на відміну від причин, ви можете контролювати деякі або всі їх.

Речі, які можуть збільшити появу целюліту, включають:

 • Зміни ваги
 • Погане харчування
 • Обезводження
 • Відсутність м’язового тонусу
 • Куріння
 • Погане здоров’я шкіри

Як позбутися целюліту

Оскільки у вас є деякий контроль над факторами, що посилюють целюліт, очевидно, що протилежні цим факторам дії можуть зменшити прояви целюліту. Мало того, що зміни способу життя можуть допомогти вам покращити ці речі, деякі зміни націлені одразу на кілька з них.

Втрата ваги, збільшення ваги

Ні схуднення, ні набір ваги не є надійним способом мінімізувати целюліт.

Для багатьох людей збільшення ваги робить целюліт помітнішим. Це сходить до зростання цих жирових клітин та можливості того, що вони можуть почати роздмухуватися.

Однак у деяких людей втрата ваги призводить до в’ялості шкіри. Особливо це стосується швидкої чи екстремальної втрати ваги. Ця в’яла шкіра може зробити целюліт ще помітнішим, як це відбувається з в’ялою шкірою від старіння.

Целюліт не шкідливий (якщо тільки він не викликає емоційного стресу через свій зовнішній вигляд), тому він не повинен бути вирішальним фактором у тому, чи варто вам схуднути або набрати вагу. Є кілька досліджень, які показують можливу кореляцію між високим рівнем целюліту та ризиком деяких хронічних захворювань. Рішення повинно прийматися вашим лікарем з урахуванням вашого загального стану здоров’я.

Правильне харчування

Здорова дієта – це не тільки вага, вона також може зробити вашу шкіру та сполучні тканини сильнішими та еластичнішими.

Здорове харчування має включати:

 • Овочі
 • Фрукти
 • Цільного зерна
 • Здорові жири
 • Пісний білок

Таке харчування також може зменшити запалення та запобігти затримці води, що також може зменшити прояви целюліту.Підтримка водного балансу також може зменшити затримку води.

Вправи

Деякі дослідження показують, що аеробні вправи та тренування на витривалість, такі як їзда велосипедом можуть зменшити прояви целюліту.

Вправи допомагають боротися з целюлітом у різний спосіб.

 • Деяким людям це допоможе знизити рівень жиру в організмі.
 • Покращує кровообіг, що зберігає здоров’я шкіри та сполучних тканин.
 • Покращує тонус м’язів у зонах, схильних до целюліту, вирівнюючи зовнішній вигляд.

Куріння

Куріння шкідливе для сполучної тканини, колагену та волокон шкіри, викликаючи гіперактивність нормального процесу старіння, що полягає у жорсткості та скороченні. Це також передчасно старить вашу шкіру.

Ніколи не починати – це найкращий спосіб захистити свої тканини (і вас самих) від шкідливого впливу тютюну. Однак це не допоможе вам, якщо ви курите. Як би важко це не було,відмова від звички – Завжди найкращий вибір для вашого здоров’я.

Добавки харчові з колагеном

Здорові, гнучкі перегородки (мембрани) не стягують шкіру та м’язи настільки сильно, щоб жирові клітини випирали назовні та створювали комковатий вигляд. Більш здорова, молодша шкіра щільніше утримує жирові відкладення, тому целюліт негаразд помітний.

Найважливішою частиною здорових тканин є колаген. Це один із двох білків, з яких складаються сполучні тканини, і на його частку припадає 75% сухої ваги вашої шкіри. Дослідження показують, щодобавки колагену можуть покращити зовнішній вигляд шкіри та зменшити целюліт.

Ваше тіло виробляє колаген, але природно його виробляється приблизно на 1% менше на рік. Наслідки зниження вмісту колагену включають:

 • Більш жорсткі сполучні тканини
 • Зморшкувата шкіра
 • Менші, слабші м’язи
 • Біль у суглобах через втрату хряща

Щоб зробити колаген, ваше тіло використовує білки з амінокислот. Він також потребує вітаміни С , цинк і міді. (Запропонована вище дієта повинна містити багато цих поживних речовин.)

Однак, коли ви стаєте старшим або якщо ви не отримуєте достатньої кількості цих поживних речовин, ви можете отримати користь від додавання в свій раціон продуктів або добавок, що підвищують рівень колагену. Кістковий бульйон і свиняча шкіра є двома найкращими природними джерелами колагену.

Догляд

Якщо вас не влаштовують лише зміни способу життя для рятування від целюліту, у вас є кілька варіантів лікування.

Багато продуктів і процедур рекламуються від целюліту. Деякі з них добре працюють, тоді як інші не такі ефективні.

Важливо, що процедури, які просто видаляють жир, часто не впливають на целюліт. Для досягнення бажаного ефекту потрібні спеціальні процедури.

Якщо ви хочете зменшити прояви целюліту, спробуйте креми з кофеїном чи ретинолом. Поговоріть зі своїм дерматологом або пластичним хірургом про рецептурні креми або медичні процедури, такі як лазерна терапія, масаж, субцизія, терапія акустичними хвилями, радіочастота та вакуумне вивільнення тканин.

Висновки

Оскільки целюліт викликається неконтрольованими факторами і так часто зустрічається у жінок, ви не повинні відчувати провину за те, що у вас є, або вважати його порушенням вашого здоров’я або фізичної форми.

У той же час, якщо ви вважаєте, що зведення до мінімуму целюліту допоможе вам виглядати або відчувати себе краще, вам слід поговорити зі своїм лікарем і з’ясувати, які найбільш безпечні та найімовірніші методи вам допоможуть, враховуючи ваш загальний стан здоров’я, бюджет, спосіб життя та цілі лікування.