Як позбутися бородавок на руці

Бородавки, як правило, нешкідливі і часто зникають самі по собі з часом, але вони непривабливі, а деякі, наприклад, на підошвах ніг можуть завдавати біль при ходьбі та фізичних вправах. Видалення бородавок може бути складним завданням, але, на щастя, найефективніші методи лікування є найменш інвазивними.

Шкірні бородавки не особливо заразні. Вони можуть передаватися від людини до людини при прямому контакті, переважно через пошкодження шкіри. Теоретично ви також можете підчепити бородавки з таких поверхонь, як підлога в роздягальні або душові, але немає способу дізнатися, як часто це відбувається. Бородавки на одній частині тіла можуть поширитися на інші області, тому важливо мити руки та все, що стосується бородавок, наприклад, пилочки для нігтів або пемзу.

Вірусна інфекція бородавок відрізняється від бактеріальної інфекції, такої як гострий фарингіт, яку можна виявити, вилікувати та ліквідувати, тому що вона прогресує за чіткою та надійною схемою. Шляхи появи бородавок набагато менш передбачувані. За словами дерматолога доктора Сюзанни Ольбріхт, вірус бородавок знаходиться у верхньому шарі шкіри, і хто знає, де і коли ви його підчепили? Вірус міг бути там роками. І коли бородавка відходить, вірус досі можна знайти в епідермісі».

Лікування бородавок

Дослідження показують, що близько половини бородавок зникають власними силами протягом року, а дві третини — протягом двох років, тому «вичікувальна тактика» безперечно підходить для нових бородавок. Але деякі експерти рекомендують негайне лікування, щоб зменшити кількість вірусу, що потрапляє до довколишніх тканин, і, можливо, знизити ризик рецидиву. Якщо ви не хочете чекати, у вас є кілька варіантів лікування:

  1. Саліцилова кислота.  Це основний інгредієнт аспірину, і, як правило, це ваш перший вибір. Згідно з одним дослідженням, саліцилова кислота є єдиним місцевим засобом (лікування, яке наноситься безпосередньо на шкіру), яке явно перевершує плацебо. Саліцилова кислота коштує недорого, має мінімальні побічні ефекти та випускається у різних безрецептурних препаратах, включаючи рідини, гелі та пластирі. Концентрації варіюються від 17% до 40% (сильніші концентрації слід використовувати тільки при бородавках на більш товстій шкірі). Щоб вилікувати бородавку, замочіть її на 10-15 хвилин (ви можете зробити це в душі або ванні), відшліфуйте мертву бородавчасту шкіру наждачним папером або пемзою і нанесіть саліцилову кислоту. Робіть це один або двічі на день протягом 12 тижнів. Бородавки на товстій шкірі, наприклад, на підошві стопи, найкраще реагують на пластир, який залишається на місці протягом декількох днів. Продовження лікування протягом тижня або двох після зникнення бородавки може допомогти запобігти рецидиву.
  2. Заморожування.  При цьому лікуванні, також званому кріотерапією, лікар наносить мазки або розпорошує рідкий азот на бородавку і невелику область навколо неї. Сильний холод (який може досягати -321 F) обпалює шкіру, викликаючи біль, почервоніння і, як правило, утворення пухирів . Щоб позбутися бородавки у такий спосіб, зазвичай потрібно три чи чотири процедури, по одній кожні два-три тижні; більше, ніж це, мабуть, не допоможе. Після того, як шкіра загоїться, нанесіть саліцилову кислоту, щоб стимулювати відлущування більшої кількості шкіри. Деякі окремі випробування показали, що саліцилова кислота та кріотерапія однаково ефективні з показниками лікування від 50% до 70%, але є деякі докази того, що кріотерапія особливо ефективна при бородавках на руках.
  3. Скотч. Хоча результати були неоднозначними, неофіційні дані свідчать, що цей низькотехнологічний підхід із низьким рівнем ризику, можливо, варто спробувати. В одному дослідженні, яке порівнює клейку стрічку з кріотерапією, піддослідні носили пластирі клейкої стрічки на бородавках протягом шести днів. Потім вони зняли пластирі, просочили і підпилили бородавки, залишили їх відкритими на ніч, а вранці знову наклали пластир, залишивши на місці ще на шість днів. Вони дотримувалися цього режиму протягом двох місяців або доти, доки бородавка не зникла. У цьому дослідженні клейка стрічка була приблизно на 45% ефективніша за кріотерапію. У двох інших дослідженнях не було виявлено жодної користі, але в цих дослідженнях використовувалася прозора клейка стрічка, а не стандартна срібна стрічка, яка більш липка та має інший тип клею. Враховуючи ці обмежені докази, якщо ви плануєте спробувати клейку стрічку, є сенс використовувати срібну стрічку. Чому клейка стрічка працює? Оскільки це може позбавити бородавку кисню, або, можливо, разом із пластиром будуть видалені омертвілі частинки шкіри та віруси. Деякі люди застосовують саліцилову кислоту перед тим, як заклеїти бородавку клейкою стрічкою.
  4. Другие агенты.  Бородавки, которые не реагируют на стандартные методы лечения, можно лечить рецептурными препаратами. Препараты для местной иммунотерапии, стандартная терапия генитальных бородавок, также могут быть использованы для лечения кожных бородавок. Считается, что имихимод вызывает аллергическую реакцию и раздражение в месте образования бородавки. В подходе, называемом внутриочаговой иммунотерапией, в бородавку вводят кожный антиген (например, для эпидемического паротита или Candida) у людей, у которых продемонстрирован иммунный ответ на антиген. Другими агентами, которые можно использовать для лечения резистентных бородавок, являются химиотерапевтические препараты фторурацил (5-ФУ), наносимые в виде крема, и блеомицин, который вводят в бородавку. Все эти методы лечения имеют побочные эффекты, и доказательства их эффективности ограничены.
  5. Вырезание.  Техническое название этого лечения — электродесикация (или прижигание) и кюретаж. Используя местную анестезию, врач высушивает бородавку электрической иглой и соскребает ее с помощью инструмента, похожего на совок, называемого кюреткой. Это обычно приводит к рубцеванию (также как и удаление бородавки скальпелем, еще один вариант). Обычно его назначают для бородавок, которые не реагируют на другие методы лечения, и, как правило, его следует избегать на подошвах ног.

Когда обратиться к врачу

Некоторые виды рака кожи сначала напоминают бородавки. Если у вас есть бородавка, которая не сильно меняется в размере, цвете или форме, вам, вероятно, не нужно обращаться к врачу. Но если вам за 50 и у вас появились новые бородавки, обратитесь к дерматологу. С подозрением относитесь к любой бородавке, которая кровоточит или быстро растет.