Як зрозуміти, що стосунки можна повернути

Майже половина всіх розлучених пар роблять ще одну спробу. У науки є пояснення, коли возз’єднання може виявитися не такою вже поганою ідеєю. То як зрозуміти, що стосунки можна повернути?

Приблизно 50 відсотків пар знову возз’єднуються після розставання, і нове дослідження припускає, що причина в тому, що вони неоднозначно ставилися до розставання.

Здавалося б, розумно триматися подалі від старого захоплення, але деякі люди все ж таки переконують себе, що є аргументи на користь того, щоб знову зійтися. Дослідження Канзаського державного університету 2013 року, яке показало, що майже половина всіх пар возз’єднується, також показало, що пари, які знову зійшлися, вважали, що їхній партнер змінився на краще або що вони краще спілкуватимуться. 

Ідослідники з Університету Юти та Університету Торонто ставили людям питання про те, чому вони можуть захотіти залишитися у відносинах чи розірвати їх. Популярними причинами бажання залишитися були оптимізм (надія на те, що партнер зміниться), емоційні вкладення у відносини, сімейні обов’язки та страх перед невизначеністю, яка буде. Більшість людей (66 відсотків) сказали, що хотіли б залишитися через близькість та залежність, які у них розвинулися зі своїм партнером з часом.

На протилежному боці медалі люди, які бажають розірвати стосунки, посилалися на емоційну дистанцію, порушення довіри та загальну несумісність (часті сварки). І більше третини – 38 відсотків – хотіли піти через зраду. Незважаючи на негативні почуття, 49% тих, хто збирався піти, як і раніше, відчували змішані почуття з приводу розлучення. Дослідники зазначають, що результати узгоджуються з реальністю, за якою близько 50 відсотків розлучених пар знову возз’єднуються.

Дослідники також зазначають, що розставання часто важче для людини, яка її здійснює, через сумнів, який зберігається у рішенні. Ця двоїстість пояснює, чому така приголомшлива кількість пар вирішить возз’єднатися після розлучення.

«Поки у стосунках немає серйозних проблем, таких як образлива поведінка, і кожен партнер справді дбає про інше, другий шанс на успішні стосунки може спрацювати.», – Каже Ноель Нельсон, доктор філософії, психолог і автор книги «Небезпечні відносини: як ідентифікувати та реагувати на сім попереджувальних ознак проблемних відносин». «Якщо ви думаєте про возз’єднання, будьте цілком чесні із собою. Вивчіть свої мотиви для цього. Не сходіться знову, тому що ви самотні. Не сходіться знову, тому що вам нудно чи ви боїтеся, що ніколи не знайдете когось іншого».

Якщо вам трапиться знову зійтися з поважних причин, не забудьте використати свою першу спробу як досвід навчання. Двічі перевірте, чи не приймаєте ви ці почуття за душевний біль або страх самотності. Постарайтеся вирішити проблеми, що викликали ваш початковий розкол.

“Очевидно, що, оскільки ваші відносини не склалися вперше, потрібно щось змінити, щоб вони заробили вдруге”, – зазначає Нельсон. «В іншому випадку знову виникнуть ті самі конфлікти, які завдали стільки неприємностей. Кожен партнер повинен розуміти і бути готовим працювати над тим, що насамперед спричинило розрив».

Ключ — у причині розлучення

Завжди важливо пам’ятати, що була причина, через яку ви розлучилися. Легко здобути амнезію після серії невдалих спроб завести нові романтичні стосунки. Іноді невдалі побачення чи романи змушують нас копатися у своїх спогадах та ідеалізувати старих, знайомих партнерів. Відчуття розчарування або, що ще гірше, розпачу застає нас зненацька, коли справа доходить до прийняття рішень.

Тим не менш, іноді відносини не спрацьовували з однієї причини тоді, але процвітали б зараз. Знаменитості постійно розлучаються і миряться (наприклад, Дженніфер Лопес і Бен Аффлек або Хлої Кардаш’ян та Трістан Томсон). Щоб зрозуміти, який у вас сценарій, вам потрібно поставити собі низку питань.

Можливо, ви навіть захочете скористатися допомогою чесного та об’єктивного друга, щоб вивчити відповіді:

  1. Чому ви розлучилися?
  2. Ви ідеалізуєте свого колишнього партнера та/або стосунки?
  3. Що змінилося, що змушує вас думати, що цього разу все буде інакше?
  4. Що зробив ваш колишній партнер, щоб стати більш здібним партнером після розриву?
  5. Якщо довіра була підірвана з обох сторін, чи можете ви її відновити?
  6. Чи готові ви виконати роботу, необхідну для виправлення того, що раніше не працювало? Як ви виконуватимете цю роботу?

Особливо важливе третє запитання у цьому списку: що змінилося? Це те, що дуже часто ігнорується. Ви помирились? Яку роботу ви проробили над собою, щоб покращити свої навички взаємин? Яка у них робота? 

Основні проблеми, які колись існували, швидше за все, продовжать існувати після того, як ви подолаєте стадію медового місяця. Якщо ви обоє не проробили багато роботи над собою і не виросли по-справжньому, не розвинули нові навички і не вивчили нові інструменти, ви, швидше за все, знову опинитеся в тому ж місці, де були, коли розлучилися.

Як правильно відновити стосунки — поради психологів

Коли справа доходить до відновлення відносин, психологи рекомендують пройти ці чотири основні кроки:

1. Каяття. Щире вибачення виходить із усвідомлення заподіяного вами болю. Сказати «вибач» недостатньо. Це просто слова. Осмислене вибачення вербалізує розуміння болю, який ви завдали, і показує жаль про вжиті дії.

2. Відповідальність. Взявши на себе відповідальність, ви демонструєте відповідальність за свої дії, а також за їх вплив, навіть якщо завданий біль був ненавмисним. Коли ви берете на себе відповідальність, ви даєте іншій людині зрозуміти, що розумієте всю серйозність ситуації, яку викликали, і усвідомлюєте, що ви зробили неправильно.

3. Визнання. Важливо надати можливість обговорення того, що сталося, і розібратися в почуттях кожного. Коли люди знають, що їхній біль почутий, це допомагає їм зцілитися.

4. Відшкодування збитків. Важливо відшкодувати завдані збитки та вжити заходів, щоб уникнути повторення поганого сценарію. Наявність плану дій, спрямованого на вирішення проблем, через які людина погано поводилася, — це добрий початок. Іноді це може означати відмову від соціальних мереж, зміну роботи, відвідування терапії чи реабілітацію.

Цей четвертий крок — складання плану дій — мабуть, найважливіший, якщо є хоч якийсь шанс налагодити стосунки, але часто пари пропускають його або вважають, що це розмова на один раз. Без плану дій нічого не змінюється. Повернути когось, хто неодноразово завдав вам шкоди, але не має наміру робити щось по-іншому, означає підписатися на ті самі проблеми, які призвели до першого розставання. Вибачатися, не реалізувавши план, означає налаштовувати себе на повторну образу і заподіяння шкоди партнеру.

Коли стосунки повертати не варто

Примирення та дії не завжди можливі. Існують деякі індикатори, які мають бути абсолютно неприйнятними для умов повторного шансу. Будь-яке насильство — фізичне, емоційне чи сексуальне — є абсолютно неприйнятним у відносинах. Якщо ваш партнер ударив вас один раз, завжди є ймовірність, що він зробить це знову, і ви ніколи не зможете бути з ним абсолютно чесним або довіряти йому, що він більше не завдасть вам шкоди. Якщо хтось живе з вживанням психоактивних речовин або має проблеми з психічним здоров’ям, але не хоче лікуватися, це також може стати перешкодою для угоди. Якщо хтось морально та етично не погоджується з вами, це не зміниться. Можна змінити поведінку, але не можна змінити характер. Якщо хтось є компульсивним зрадником, це, швидше за все, так і залишиться, хоча це відрізняється від того, хто одного разу облажався. Якщо хтось є нав’язливим брехуном, ви ніколи не зможете йому довіряти, а довіра – це основа будь-яких успішних стосунків. Якщо ваш колишній партнер був винен у чомусь із переліченого вище, я рекомендую рухатися далі без нього.

Гарний шанс на другу спробу

Іноді стосунки закінчуються через невдалий вибір часу. Зазвичай у цьому випадку два партнери не згодні з важливими життєвими рішеннями чи етапами, чи то облаштування, шлюб, діти, кар’єра, переїзди чи зобов’язання. Однак згодом пріоритети одного партнера можуть зрівнятися із пріоритетами іншого. Якщо все інше у відносинах працювало, але серйозна невідповідність з метою розлучила вас, цілком логічно, що в міру того, як ці цілі змінюються, змінюється і ваша сумісність. У такому разі возз’єднання з колишнім здається більш ніж розумним.

Якщо після прочитання всього цього ви все ще роздумуєте, що стосунки можна повернути, то дерзайте. Але почніть повільно. Зв’яжіться зі своєю колишньою другою половинкою і дізнайтеся, чи готовий він чи вона зустрітися, щоб поговорити. Проведіть деякий час разом. Подивіться, чи ви підключаєтеся, як раніше. Ви можете виявити, що насправді повністю забули про нього. Або ви можете виявити, що ваша спільна історія тільки-но почалася.